2017 Gallery

People’s Choice Award 2017

Sponsored by ArtSea Community Arts Council

“Solitude – Long Beach” by Kirsten T.O. Sheffield

*Click on the image to enlarge it*

_Peoples-Choice

Other close contenders included:

“Little Ballerinas: by Clement Kwan

“Sea Fog Rolls into Silent Forest” by Phillipa Hudson

“Finito Mundi” by John Robertson

“Berg Lake” by Sarah Boileau

 

 The prize winners for the Sidney Fine Art Show 2017 are:

*Click on an image to enlarge it*

Best in Show

Sponsored by Re/Max Victoria:

“Jazz for the Lonely” by Russell Treloar
_BIS

Best Work- Master’s Category

Sponsored by Red Art Gallery:

“Invitation” by Catherine Moffat
_Masters

Show Designer’s Choice

Sponsored by Mary Winspear Centre:

“Knotty Afternoon at the Bistro” by Don Bastian
SD

Jurors Choice Harold Allanson

Sponsored by Jack Barker:

“Hanging Around” by Deborah Tilbey

_HA1

Sponsored by Live Young Medical:

“Round One” by Carol Koebbeman
_HA2

Jurors Choice Michelle Jacques

Sponsored by Live Young Medical:

“Concealment” by Debbie Katz
MJ1

Sponsored by Jack Barker:

“Beyond the Trees” by Nancy Slaght
_MJ2

Best Photograph/Photo-Based Media

Sponsored by ArtSea Community Arts Council:

“Tongli 9” by Ian Faulks
_Photo

Best Work on Paper or Under Glass

Sponsored by The Market Stores:

“Quest for Light” by Sandhu Singh
_WoPoUG

Best Work on Canvas or Board

Sponsored by Island Blue Art Store:

“Falcon + Friendship”” by Deborah Tilbey
_WoCoB

Best 3-Dimensional

Sponsored by ArtSea Community Arts Council:

“Peace & Freedom” by Karen Lancey
_3D>

Colin Graham Award for Innovative Work

Sponsored by Victoria Airport Authority:

“Raven & the Eyes of Stolen Children” by Kathleen Rose Sears
_Innovative

Juror’s Choice Mike Svob

Sponsored by Ian C. Morley Law Corporation:

“Who’s Watching Who? Serval Cat” by Sharon Lennox
_MS1

“Trapezoid with Anvil” by Stan Oglov
_MS2

HONOURABLE MENTIONS

 

Birgit Freybe Bateman ”Doll in Ice”

Birgit Freybe Bateman  ”Doll in Snow ”

Sarah Boileau ”Berg Lake

Colin E. Bowley  ”The Monterey Fish Co.”

Heather Corbitt ”Wisteria”

Mark Cramer ”A Moment of Reflection”

Robert Dalton ”Undersea Garden”

Sherley Gordon Edey  ”Unbroken”

Ron Gellatly  ”Neopolitan Swirl”

Jonathen Gleed  ”Herew of al Places”

Alan Hopper ”Reflection #9”

Elaine Hughes ”Maligne Lake Revisited”

Shelley Lewis ”Summoning the Sun”

Peter Loebel ”Melanie”

Peter Loebel ”Arunima”

John Robertson ”Finito Mundi”

Karin Schieber ”Ancient Wisdom”

Maureen Stringer ”Bar del Hoyo #19″

Mike Wooding ”Pileated Woodpecker”